Rok Jubileuszowy - informacje

 

 

 

Papież Franciszek ogłosił Rok Jubileuszowy 2025, który rozpoczął uroczystym otwarciem Drzwi Świętych w Wigilię Narodzenia Pańskiego w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Hasłem jubileuszu jest „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może), podkreślając znaczenie nadziei jako fundamentu chrześcijańskiego życia. Jubileusz ma na celu duchowe odnowienie, promowanie jedności, troskę o osoby ubogie oraz budzenie nadziei w trudnych czasach.

 

Znaczenie i cele Roku Jubileuszowego

 

Papież Franciszek zaprasza wiernych do refleksji nad nadzieją, jako wartością zakorzenioną w wierze. Zachęca do pielgrzymek zarówno do Rzymu, jak i do lokalnych katedr i sanktuariów, gdzie wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy. Ojciec Święty podkreślił również wagę sakramentu spowiedzi i przebaczenia, które Misjonarze Miłosierdzia mają promować, szczególnie w miejscach takich jak więzienia czy szpitale. Jubileusz będzie także czasem refleksji nad ochroną życia od jego poczęcia po naturalny koniec oraz troską o młodych i osoby marginalizowane. Ten święty czas był zawsze dla Kościoła szczególnie ważny. Ma on wymiar nie tylko duchowy ale także społeczny i kościelny. Jubileusz roku 2025 ma stać się dla każdego człowieka przestrzenią do zagłębienia się w tajemnicę nadziei jako fundamentu na którym chrześcijanin kształtuje swoją relację z Bogiem. Jak podkreśla w swoim liście Ojciec Święty ,,Musimy podtrzymywać płomień nadziei, która została nam dana, i czynić wszystko, aby każdy odzyskał siłę i pewność, żeby patrzeć w przyszłość z otwartą duszą, ufnym sercem oraz dalekosiężnym myśleniem. Najbliższy Jubileusz będzie mógł znacznie przyczynić się do przywrócenia klimatu nadziei i ufności jako znak nowego odrodzenia, którego wszyscy pilnie potrzebujemy. Z tego względu wybrałem motto: Pielgrzymi nadziei.”

 


Sanktuaria jako centra nadziei

 

Szczególną rolę w budzeniu nadziei i duchowej odnowy pełnią sanktuaria maryjne. Papież Franciszek zachęca wiernych, by odwiedzali te miejsca, które od wieków są symbolami wiary i pocieszenia. Sanktuaria mają stać się przestrzeniami modlitwy, wyciszenia i głębszego poznania Boga. W Roku Jubileuszowym planowane są tam specjalne wydarzenia jak rekolekcje czy nabożeństwa dostępne także dla tych, którzy nie mogą udać się do Rzymu.

Kluczowe wydarzenia jubileuszu

- Otwarcie Drzwi Świętych: Po Bazylice Świętego Piotra 29 grudnia 2024 roku otwarte zostaną Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie, 1 stycznia 2025 w Bazylice Matki Bożej Większej, a 5 stycznia w Bazylice św. Pawła za Murami.

- Celebracje w diecezjach: 29 grudnia 2024 roku biskupi w katedrach i konkatedrach na całym świecie zainaugurują Rok Jubileuszowy specjalnymi liturgiami.

- Ekumenizm i jedność: Franciszek zapowiada celebracje z udziałem chrześcijan różnych wyznań, promujące tzw. „ekumenizm krwi” podkreślając wspólne świadectwo męczenników.

Stolica Apostolska przygotowała specjalną stronę internetową na której można znaleźć informację na temat przeżywanego obecnie Jubileuszu oraz aktualnych wydarzeń. Pielgrzymi, którzy wybierają się do Rzymu znajdą tam wszelkie wskazówki do tego by bezpiecznie poruszać się po Wiecznym Mieście i owocnie przeżyć czas nawiedzając święte miejsca.

 

Rok Jubileuszowy w Diecezji Tarnowskiej

 

Również ci, którzy nie mogą udać się do Rzymu mają okazję duchowo przeżyć czas Jubileuszu. Wystarczy, że będą oni uczestniczyć w wydarzeniach na szczeblu lokalnym tj. w swojej diecezji. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż zaprasza wszystkich diecezjan, aby wykorzystali czas Jubileuszu do pogłębienia i odnowienia swojej wiary. Jak podkreśla biskup Jeż „Chcemy przede wszystkim wyeksponować sakrament pokuty, jego wagę w życiu chrześcijańskim. Chcielibyśmy wzmocnić nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca, które wydaje się, że może osłabło w niektórych miejscach i także wzmocnić kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, bo z tym wiąże się nabożeństwo pierwszych piątków.”

29 grudnia br. w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego odbyła się inauguracja Roku Jubileuszowego w naszej diecezji.

Jest to data, którą wyznaczył papież Franciszek w bulli Spes non confundit ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny roku 2025, zachęcając jednocześnie do uroczystej celebracji tego wyjątkowego wydarzenia. Szczególnym znakiem otwarcia Roku Jubileuszowego będzie procesja za krzyżem i uroczyste wejście do kościoła katedralnego, gdzie pasterz diecezji sprawuje swoją posługę nauczania, przewodniczy Bożym misteriom, liturgii ubłagania i przebłagania oraz przewodzi wspólnocie kościelnej (por. Obrzęd otwarcia Roku Jubileuszowego w kościołach partykularnych, nr 4).

 

 

W jaki sposób możemy uczestniczyć w Jubileuszu w naszej diecezji?

 

Biskup Andrzej Jeż ustanowił kościoły jubileuszowe, do których będą mogli pielgrzymować wierni:

Bazyliki mniejsze:

- św. Małgorzaty w Nowym Sączu,
- św. Mikołaja w Bochni,
- św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie,
- Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej,
- św. Mateusza w Mielcu,
- św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie,
- Narodzenia NMP w katedrze w Tarnowie,
- Nawiedzenia NMP w Tuchowie,
Inne kościoły:
- NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej,
- św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy,
- NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku,
- Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju,
- św. Wojciecha w Szczawnicy.

Wierni będą mogli otrzymać również odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dzięki: Nawiedzeniu jednego z wyżej wymienionych kościołów połączonego z adoracją eucharystyczną lub pobożnym rozmyślaniem i odmówieniem modlitwy Ojcze Nasz, Wyznania wiary oraz Modlitwy do Najświętszej Maryi Panny.

 


,,Wierni, którzy z ważnych powodów nie mogą nawiedzić kościołów jubileuszowych, mogą uzyskać odpust na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu swego przebywania modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując wraz z nimi swoje cierpienia lub trudności życiowe’’ – przekazał Biskup Tarnowski.

 


Zakończenie Roku Świętego

 

Rok Jubileuszowy zakończy się 6 stycznia 2026 roku zamknięciem Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra. Papież wyraził nadzieję, że wydarzenie to wzmocni wiarę i solidarność w Kościele i na całym świecie. Jubileusz to okazja do odnowienia więzi z Bogiem i bliźnimi, a także do przypomnienia chrześcijańskiego obowiązku niesienia nadziei w obliczu współczesnych wyzwań.
,,Pozwólmy, by od teraz pociągnęła nas nadzieja i pozwólmy, by przez nas stała się zaraźliwa dla tych, którzy jej pragną. Niech nasze życie mówi im: „Ufaj Panu, bądź mężny, niech się twe serce umocni, ufaj Panu!” (Ps 27, 14). Niech moc nadziei wypełnia naszą teraźniejszość, w ufnym oczekiwaniu na powrót Pana Jezusa Chrystusa, któremu niech będzie cześć i chwała teraz i na przyszłe wieki’’ – napisał Papież Franciszek.

  • Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

  • Transmisja na żywo

     

  • Pielgrzymki

     

    Pielgrzymka Camino del Norte

    Północna Droga świętego Jakuba


    01 - 10.07.2
    025 r.

     

           

     

     

     

  • Fundacja Św. Małgorzaty przy Bazylice w Nowym Sączu

     

    Fundacja Św. Małgorzaty  

    przy Bazylice w Nowym Sączu

    Pl. Kolegiacki 1

    33-300 Nowy Sącz

    Konto:

    78 8805 0009 0048 6010 2000 0010

    REGON: 387788672;  NIP: 734 358 97 63

    Numer KRS: 0000870443

     

     

  • Msze Święte

     

    NIEDZIELE:

    600, 730, 900, 1030, 1200,

    1400,1700, 1900,

    (lipiec-sierpień - 2100)

    Msza św. trydencka - 1530 

    (w Wielkim Poście - 2000)

     

     DNI POWSZEDNIE:

    600, 630, 700, 800, 900, 1800 

    (w ciągu roku poza adwentem)

     

    600, 700, 800, 900, 1800 (w adwencie)

     

    W sobotę z liturgią niedzielną:
    1800

     

    RORATY:

    600, 1800 (dla dzieci)

     

    ŚWIĘTA W DNI ROBOCZE:

    (sprawdź w ogłoszeniach)

    600, 730, 900, 1030, 1800

     

  • SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

     

     

    Niedziele i święta
    podczas Mszy św.

     

    Dni powszednie
    600-1100 i 1500-1830

    Lipiec/Sierpień

    600-1100 i 1700-1830

     

     

  • KANCELARIA PARAFIALNA

    czynna
    od poniedziałku do piątku

    900-1100 i 1700-1800

     

    Telefon: 785 629 619

     

    w sprawach pilnych

    ( tj. do chorego i w sprawie pogrzebu)

    o każdej porze

     

    (pozostałe sprawy prosimy załatwiać
    w godzinach pracy kancelarii)

     

  • Nowenna do Przemienienia Pańskiego

    Czwartek
    1700 

     Intencje na Nowennę można składać

    w kancelarii parafialnej lub skrzynce intencji w Bazylice

  • Adoracja

     

     

    W bazylice trwa
    całodzienna adoracja
    Najświętszego Sakramentu

  • Kult Miłosierdzia Bożego

    Koronka do Miłosierdzia Bożego

    codziennie - godz. 1500

     

    Nowenna do Miłosierdzia Bożego

    Piątek - godz. 1745

     

  • Nabożeństwo ku czci św. Małgorzaty

    Wtorek
    1745 

    Modlimy się w intencji naszego miasta, mieszkańców i włodarzy
    a także w intencji matek oczekujących potomstwa

  • WIRTUALNY SPACER PO BAZYLICE
  • Msza Św. w nadwyczajnej formie rytu rzymskiego

     Niedziela godz. 15.30

    (w Wielkim Poście o godz. 20.00)

  • Msze święte z chórem Veraicon

    Zapraszamy na wspólne celebrowanie Eucharystii w oprawie muzycznej chóru Veraicon. Każdy ostatni piątek miesiąca na Mszy świętej o godz. 18.00

  • ARKA

    Poradnia specjalistyczna

     Oddział w Nowym Sączu

    Plac Kolegiacki 1 (plebania)
    Czynna w dni robocze
    w godz. 1700 - 1900

    W lipcu i sierpniu „ARKA” jest nieczynna

     rejestracja i umawianie wizyt:

    tel. 14 - 692-02-93

  • Poradnia Prawno - Kanoniczna

    Poradnia Prawno - Kanoniczna

    przy Bazylice św. Małgorzaty

    w Nowym Sączu,


    (w poniedziałki, od godz. 9.00).


    Termin spotkania należy wcześniej umówić drogą e-mailową: sad_diec4@diecezja.tarnow.pl

     

    Ks. dr hab. Bogdan Węgrzyn, sędzia audytor Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

  • Ważne linki

       

     

     

     

  • INFORMATION

      

  • Parafia pw. św. Małgorzaty

    Pl. Kolegiacki 1  

    33-300 Nowy Sącz

    Proboszcz - ks. dr Jerzy Jurkiewicz

     

    tel. 18-443-61-98;  18-448-58-31

    Telefon: 785 629 619

    w sprawach pilnych ( tj. do chorego i w sprawie pogrzebu) o każdej porze

     

    (pozostałe sprawy prosimy załatwiać w godzinach pracy kancelarii:

    poniedziałek-piątek godz. 9.00-11.00, 17.00-18.00)


    E-mail: nowy_sacz3@diecezja.tarnow.pl

     

     

    Parafia Rzymskokatolicka
    pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu

    Bank Łącki 38 8805 0009 0000 5728 2008 0001

     

    (konto na działalność charytatywną Parafialnego Oddziału Caritas)
    Parafia Rzymskokatolicka
    pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu

    Bank Łącki 55 8805 0009 0000 5728 2017 0002

    Ks. Proboszcz Ks. dr Jerzy Jurkiewicz - tel. 18 4485846

     

    Ks. mgr Tomasz Biernat                          -  tel. 184485836

    Ks. mgr Sylwester Pustułka                     - tel. 184485835

    Ks. mgr Dawid Grabowski                         - tel. 184485837

    Ks. mgr  Paweł Urbaś                               - tel. 184485833

    Ks. mgr Piotr Mączka                                - tel. 184485841

    Ks. mgr Paweł Zawiślan                           - tel. 184485839

    Ks. mgr Tadeusz Machniewicz                  - tel. 184485842

     

    Ks. Kamil Wróbel - kapelan szpitala        tel. 18 448 58 38